“Pražský dopravní podnik je největším věřitelem dětských dlužníků v Česku”, uvozuje reportáž zpravodajském pořadu Události v regionech ze dne 11. 11. 2022 redaktor České televize Bohumil Klepetko. Obsáhlá reportáž začíná v čase 1:00.
Dále se dozvídáme, že Dopravní podnik města Prahy (DPP) stále eviduje 2170 dětských dlužníků s exekucí za nezaplacené jízdné. Tyto exekuce jsou přitom mnohdy - jako v případě čerstvě plnoleté Sáry z reportáže, kterou zastupuje advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová - vymáhány srážkami ze mzdy ze strany exekutorů, často i když mladý dospělý nemá majetek z doby dětství. Sára tak zaplatila namísto 1 500 korun za pokutu hned 19 tisíc korun - právě kvůli srážkám ze mzdy.
Naprosto zásadní je, že podle novely občanského zákoníku platné od 1. 7. 2021 znamená, že srážky ze mzdy nemohou být v takových případech použity. Zákon tedy nic takového již (v době reportáže) rok a půl nedovoluje, Dopravní podnik města Prahy i exekutor přesto žádost o zastavení této nelegální exekuce zamítli a spor bude nadále řešit soud
Hana Kordová Marvanová, tehdejší radní pro legislativu hl. m. Prahy, v reportáži postup DPP a vymáhání exekucí dětí i mladistvých odmítá. Aby byla tato kauza ještě zajímavější, podívejme se do září roku 2019 na jiná vyjádření DPP i radní Kordové Marvanové. Najdeme je na portálu hl. m. Prahy či na serveru Aktuálně.cz.
Hned v perexu textu Aktuálně se dočteme, že “Pražský dopravní podnik (DPP) zastavil 124 exekucí dětí do 15 let.” Dále: “Podle radní Hany Marvanové se jedná většinou o dluhy, které vznikly před rokem 2008. Jejich vymáhání prostřednictvím exekuce považuje za nehumánní. [...] A konečně: "Dnes jsme schválili obchodní pokyn DPP, aby společně s advokáty zastavil dětské exekuce, informovala Marvanová.”
Prosté srovnání obou mediálních výstupů nám umožňuje dobře ilustrovat, jak špatně se ve skutečnosti daří dětské exekuce zastavovat. Tato kauza je tedy důležitá a vede nás k těmto otázkám a tvrzením.
ZA DĚTI BEZ DLUHŮ
SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o.p.s. | sady Pětatřicátníků 27 | 301 00 Plzeň | Česká republika | © 2020 SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o.p.s.